Founded 1970

   
THE HUDDERSFIELD & DISTRICT
VETERANS BOWLING ASSOCIATION

_______________________________________________________________________________________________________________________
   

 


 



The HDVBA is generously
 supported by the

CROFT CARE GROUP

Individual Competitions
Over 70's Knock-Out 2019
sponsored by LOCKWOOD CONS

Entrants must have played a minimum of three matches
prior to the start of this competition.

LAST YEAR:  R MUDD (WATERLOO) 15 G ILLINGWORTH (MILNSBRIDGE) 21

 FINAL
Friday 6 September
 

SEMI-FINALS
Friday 6 September

QUARTER-FINALS
Friday 6 September

ROUND 2
Thursday 8 August

ROUND 1
Thursday 8 August

At Farnley Tyas
T SYKES (MARSH UTD) 2 v T DEAN (NEWMILL) 4
T PEARCE (BRADLEY & COLNE) 5 v M McCLUSKEY (WATERLOO) 3
J ABBOTT (MELTHAM) 3 v G STOCKTON (ALM LIB) 7
D DUCK (LOCKWOOD CON) 3 v A CHAPMAN (MELTHAM) 2
R STOPFORD (RASTRICK) SCR v B WALSH (MELTHAM) 2
C RAWCLIFFE (BROCKHOLES 5 v D SINGLETON (GOLCAR LIB) SCR
B GIBSON (MELTHAM) 3 v J BEAUMONT (SKEL WINDMILL) 7
P RANGELEY (NETHERTON) 3 v M WADDINGTON (MELTHAM) 5

At Huddersfield RUBC
G ILLINGWORTH (CROS/MOOR) SCR v E HAIGH (CLAYTON WEST) scr
K MORRIS (SPRINGWOOD) 4 v R SUTTON (MELTHAM) SCR
D SYKES (GOLCAR LIB) 5 v J TOWNEND (PADDOCK I & C) 5
BYE v D GARNER (NETHERTON CON) 2
S GREAVES (NEW MILL) 3 v D PEACOCK (MILNSBRIDGE) 2
J SHEARD (NETHERTON CON) 3 v B OPREY (LOCKWOOD CON) 3
M HAYNES (ALMONDBURY BC) 5 v B HINCHLIFFE (MARSH UTD) 3
P BOOTH (NEW MILL) 3 v D WALLS (BROCKHOLES) 4

 PRELIMINARY ROUND
Thursday 30 May
(50 Entries)

R Mudd Waterloo scr 15-21 P Rangeley Netherton Con 3
P Clay Milnsbridge 6 20-21 M Waddington 5 Meltham
J Jacklin Kirkheaton Con 4 18-21 G Illingworth Crosland Moor scr
D Frost Crosland Moor 3 16-21 E Haigh Clayton West 3
J Kaye Lindley Lib (No show)  0-21 K Morris Springwood 4
P Green Brockholes 3 9-21 R Sutton Meltham 3
A Broughton Almondbury Lib 3 15-21 D Sykes Golcar Lib 5
J Townend Paddock i & c 5 21-0 J Sykes Thongsbridge (No show)
R Lunn Waterloo (No show) 0-0 C Perry Marsden Park (No show)
F Greenwood Golcar Lib scr 11-21 D Garner Netherton 2
F Griffin Waterloo (No show) 0-21 S Greaves New Mill 3
E Haigh Lockwood Con scr 18-21 D Peacock Milnsbridge 3
J Sheard Netherton Con 3 21-0 P Hopkinson Golcar Lib (No show)
B Oprey Lockwood Con 3 21-18 G Walker Kirkheaton Con 3
T Lockwood Lowerhouses 5 17-21 M Haynes Almondbury BC 5
M Ralph Springwood 4 16-21 B Hinchliffe Marsh Utd 3
P Booth New Mill 3 21-11 G Fellows Meltham 2
D Walls Brockholes 4 21-14 R Manning Lockwood Con scr

BYES 

T Sykes Marsh Utd 2 VVVVV T Dean New Mill 4
T Pearce Bradley & Colne M Mcluskey Waterloo 3
J Abbott Meltham 3 G Stockton Almondbury Lib 7
D Duck Lockwood Con 3 A Chapman Meltham 2
R Stopford Rastrick scr B Walsh Meltham 2
C Rawcliffe Brockholes 5 D Singleton Golcar Lib scr
B Gibson Meltham 3 J Beaumont Skel Windmill 7


 Round-by-Round record can be found be found on our Bowlsnet website here
 
All queries to David Sykes, Competition Secretary
Email:  daves007@ntlworld.com
Phone: 01484-323338   Mobile: 07780445336